Ak ste priaznivcami adrenalínového športu, potom sa vaša dovolenka na Liptove, nemôže zaobísť bez návštevy horskej bobovej dráhy vo FUN PARK Žiarce. Bobová dráha je situovaná v obľúbenej Demänovskej doline, konkrétne v liptovskej obci Pavčina Lehota Nejde len o prvú postavenú dráhu v oblasti Liptov, ale aj vôbec prvú dráhu tohto typu na Slovensku. Celková dĺžka dráhy je 1000 m a ide o najstrmšiu dráhu na našom území, s celkovým prevýšením 120 metrov. Maximálna rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť je obmedzená na 45 km/hod. Sami si jednoduchým pohybom páky smerom k sebe (brzdíte) alebo od seba (zrýchľujete) určujete, či ju dosiahnete.
Dôvodom, prečo sa bobová dráha vo FUN PARK Žiarce pýši jedinečnosťou je, že boby, v ktorých ste pevne pripútaní, sa spúšťajú na jednej alumíniovej rúre v približne jedno-metrovej výške nad zemou. Vôbec sa nemusíte obávať, jazda na bobovej dráhe je bezpečná a zvládnu ju aj deti od 7 rokov. V prípade ak máte dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo vek siedmych rokov, je možné ísť v jednom bobe spolu ale len do maximálnej povolenej váhy 120kg. Celkovo je na trati umiestnených 16 zákrut. Vysokú atraktivitu bobovej dráhy dotvárajú aj 2 rampy, cez ktoré trať prechádza a v neposlednom rade aj 6 terénnych skokov. Bobová dráha aj celkové príslušenstvo k nej je od rakúskeho výrobcu BRANDAUER.
V severnej časti Jánskej doliny v Národnom parku Nízke Tatry vo výške 766 metrov nad morom sa nachádza vstup do jedinej celoročne sprístupnenej jaskyne na Liptove – Stanišovskej jaskyne. Stanišovská jaskyňa geneticky súvisí s Malou Stanišovskou jaskyňou (840 m) a Novou Stanišovskou jaskyňou (2 334 m), ktorej vchod sa nachádza vo svahu oproti. V roku 2010 miestni členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti sprístupnili 410 m dlhú prehliadkovú trasu a Stanišovská jaskyňa sa stala štvrtou turisticky sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.
Prehliadku, ktorá trvá 45-60 minút, môžu turisti absolvovať denne. Dokonalý zážitok zažijú pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi, ktorí návštevníkov oboznámia nielen s históriou jaskyne, ale aj množstvom podrobností z jaskyniarskeho života. Trasa vedie popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov. Na cestu si návštevníci posvietia čelovou lampou, ktorú dostanú pred vstupom. Špeciálny odev ani obuv nie sú potrebné. Bezplatné parkovisko sa nachádza priamo pred jaskyňou. Ideálny cieľ pre celú rodinu.
Galéria ILUSIA – svet optických klamov
ILUSIA je fascinujúci svet optických klamov, ktoré podkopú dôveru vo vaše zmysly. Prečítať si noviny na vrchole mrakodrapu, pohladkať slona, prejsť sa krajinou lega alebo si zatelefonovať na dne bazéna… toto a ešte omnoho viac ponúka ILUSIA. Umenie optických ilúzií a 3D malieb jednoducho vždy vyrazí dych. V galérii ILUSIA nebudete veriť vlastným očiam. Nič nie je v skutočnosti také, ako to na prvý pohľad vyzerá!
Park MINI SLOVENSKO v Liptoskom Jáne
Park miniatúr vybraných slovenských kultúrnych pamiatok v mierke 1:25. Hrady, zámky, kostoly, zvonice, ale aj záhradná železnica v mierke G s piatimi traťami a viacerými vlakmi. Nájdete tu napríklad miniatúru Bojníckeho zámku, Vlkolínca či Skanzenu Walachia. To všetko pod holým nebom v príjemnom, upravenom lesoparku s lavičkami. Otvorené celoročne, 7 dní v týždni. Otec myšlienky aj tvorca modelov je Kamil Fischer, ktorý sám alebo za pomoci svojej rodiny až 11 rokov tvoril všetky miniatúry. Modely sú skutočne vernými kópiami a použité sú autentické materiály. Ten najväčší je Bojnický zámok, zároveň je a najnáročnejším, keďže sa na ňom pracovalo až 5 600 hodín. Najťažším modelom je 620 kilogramov vážiaci hrad Strečno. K aktuálnym modelom postupne pribudnú aj ďalšie. V príprave je napríklad železničná trať Červená Skala – Margecany, železničné stanice Margecany, Dobšinská ľadová jaskyňa, Červená skala, Chramošský viadukt aj Bratislavský hrad.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny Pribylina dokumentujúce ľudovú architektúru Liptova. Začalo sa stavať v súvislosti so zaplavením rozsiahleho územia na západ od Liptovského Mikuláša pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Pôvodné stavby boli rozobrané na mieste vzniku a ich vzácne časti sa previezli a osadili do presných kópií pôvodných objektov. Vzniklo tak najmladšie múzeum v prírode na Slovensku, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.
K najväčším klenotom svetskej a sakrálnej ľudovej architektúry patrí goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Kaštieľ patrí k najstarším zemianskym stavbám Liptova a pri jeho prehliadke zaujmú viaceré architektonické detaily a neskorogotické nástenné maľby. Kostol je oveľa starší, jeho základy sú románske a pochádzajú pravdepodobne z 12. storočia. Bol prestavaný v druhej polovici 13. storočia, neskôr ho rozšírili a v 17. storočí pristavili vežu. Zaujímavým objektom je aj jednotriedna škola s bytom učitela z Valaskej Dubovej a expozícia dobových úľov v ovocnom sade pri škole.